Elektrokoagulacja
Bielsko-Biała


Brodawki, Włókniaki, Brodawki łojotokowe.

Elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych.


Czym jest elektrokoagulacja?

Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą zabiegu jest ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200oC, w związku z czym uszkodzenie niepożądanych znamion jest natychmiastowe. Do zabiegu używa się specjalnego aparatu zaopatrzonego w różne metalowe końcówki (elektrody). Rodzaj użytych elektrod zależy nie tylko od wielkości i lokalizacji zmian, ale też od głębokości ich osadzenia w skórze – mogą to być nożyki, kulki, pętelki lub igły. Końcówki te podlegają sterylizacji po każdym użyciu.

Temperatura powoduje zamknięcie naczyń i ścięcie białka, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy i w 100% higieniczny, nie pozostawia żadnych trwałych śladów.


Jak wykonywany jest zabieg?

Przed zabiegiem niezbędna jest wstępna konsultacja z kosmetologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji, czy też nie. Pacjent zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, działaniach niepożądanych, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu.

Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, choć oczywiście odczucia towarzyszące zależą od indywidualnej pobudliwości bólowej, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany np. włókniaki najczęściej nie wymagają znieczulenia, usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. W przypadku większych i głębszych zmian można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu znieczulającego (nakładanego bezpośrednio na zmianę kilkanaście minut przed zabiegiem) . Sam zabieg jest wówczas zupełnie bezbolesny, aczkolwiek towarzyszy mu dość specyficzny zapach, typowy dla koagulowanego białka.

Zabieg polega na przyłożeniu elektrody do zmiany i zniszczeniu jej za pomocą łuku elektrycznego, Czas trwania zabiegu to zaledwie kilka, kilkanaście minut.


Jakiej reakcji skóry można się spodziewać?

– W przypadku niewykonania znieczulenia można odczuwać bolesność lub pieczenie w miejscu wykonywania zabiegu (w trakcie zabiegu).
– Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin.
– Najczęściej w miejscu koagulowanej zmiany pojawia się drobne krwawienie, następnie mały strupek, który zaniknie w ciągu kilku dni.
– Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny, które jeśli się pojawią są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta.
– Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie, bez pozostawienia trwałych śladów. Całkowity okres gojenia wynosi od 5 do 21 dni, w zależności od wrażliwości i szybkości gojenia skóry oraz rodzaju usuniętej zmiany.


Wskazaniami do elektrokoagulacji:

– brodawki wirusowe dłoni i stóp (tzw. kurzajki)
– brodawki płaskie zwane brodawkami młodocianych
– brodawki łojotokowe potocznie zwane brodawkami starczymi
– włókniaki
– kępki żółte
– prosaki
– kaszaki
– mięczaki zakaźne

Zapraszamy na bezpłatną konsultację, podczas której zdiagnozujemy i pomożemy rozwiązać Twój problem.